Czynności związane z zabezpieczaniem ciała po śmierci
Sposób, w jaki postępuje się ze zwłokami, zależy od tego, w jakim miejscu zmarła dana osoba oraz jakie były okoliczności jej śmierci. Bardzo ważne jest ostrożne postępowanie w przypadku osób, które zmarły na zakaźną chorobę. Dowiedz się, jak wygląda procedura przechowywania zwłok i o jakich zasadach należy pamiętać.
Przechowywanie zwłok w szpitalu
Po śmierci pacjenta lekarz stwierdza zgon i jego przyczynę. Musi również zostać wydana specjalna karta zgonu. Zadaniem pielęgniarki jest sporządzenie karty dotyczącej skierowania zwłok do chłodni. Na dłoni lub stopie zmarłego powinien zostać założony specjalny identyfikator wykonany z tasiemki, płótna lub innego tworzywa sztucznego. Nieboszczyk może zostać przewieziony do chłodni dopiero po 2 godzinach od stwierdzenia zgonu. Oczywiście w tym czasie ciało przechowywane jest w specjalnym pomieszczeniu z zachowaniem godności osoby zmarłej.
Procedura usunięcia zwłok z mieszkania
Zwłoki z mieszkania powinny zostać usunięte najpóźniej po upływie 72 godzin od zgonu. Ciało usuwa się w celu jego pochowania lub odroczenia terminu pochówku. Po śmierci zmarłego należy umieścić go w chłodnym miejscu i odpowiednio zabezpieczyć. Ciało nie może być również chowane przed upływem 24 godzin od chwili odejścia nieboszczyka. Wyjątek mogą stanowić przypadki, w których zmarła osoba była zarażoną zakaźną chorobą. Wówczas natychmiast trzeba usunąć ją z mieszkania i pochować na najbliższym cmentarzu w ciągu 24 godzin. Do czasu pochówku zwłoki powinny być przechowywane w specjalnym miejscu.
Zasady zabezpieczania ciała osoby zmarłej na zakaźną chorobę
W przypadku osób, których śmierć wywołała choroba zakaźna, należy zawinąć ją w płótno nasączone specjalnym płynem dezynfekcyjnym i złożyć do trumny. Następnie wykorzystuje się worki na ciało, które zakłada się na trumnę, ponieważ są odporne na wszelki uszkodzenia. Zwłoki należy przetransportować na cmentarz, gdzie w ciągu 24 godzin powinien odbyć się pogrzeb osoby zmarłej. Na miejscu trzeba ściągnąć worek i natychmiast go spalić. Ważne jest, aby zachować inne, ważne środki ostrożności. W pomieszczeniu, w którym złożone jest ciało, nie powinny znajdować się żadne osoby. Nie wolno również dotykać zmarłego. Na dnie trumny powinna zostać umieszczona specjalna substancja płynnochłonna. Istotne jest także, aby odkazić na końcu pomieszczenie, wszystkie przedmioty, jakie miały styczność z nieboszczykiem oraz pojazd, którym został przewieziony. Jeżeli zmarła osoba, chorowała na SARS-CoV-2 trzeba dokonać dezynfekcji specjalnym płynem, który działa wirusobójczo. W takiej sytuacji również nie powinno się ubierać zwłok, ani ich okazywać.