Dlaczego współpraca z profesjonalnym wydawnictwem jest ryzykowna?

Dlaczego współpraca z profesjonalnym wydawnictwem jest ryzykowna?

W twojej szufladzie leży wartościowy materiał, który planujesz opublikować w formie książki? Doskonale! Z pewnością wiesz już, jakie masz możliwości w tym zakresie. Jedną z nich jest współpraca z profesjonalnym wydawnictwem. Dziś opowiemy na ten temat nieco więcej i zastanowimy się, dlaczego to dość ryzykowne.

Kwestie finansowe

Omawiając istotę współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, nie moglibyśmy nie zacząć od kwestii finansowych, które są w tym przypadku z góry narzucone przez wydawcę. Zastanawiasz się, ile kosztuje wydanie książki w tym modelu? Ty jako autor nie ponosisz żadnych kosztów, ponieważ organizację całego procesu wydawniczego bierze na siebie oficyna. Ma to jednak odzwierciedlenie w twoich zyskach. Możesz bowiem liczyć jedynie na drobny ułamek tego, co zarobi wydawnictwo. Przez pierwsze tygodnie zysk ze sprzedaży twojej książki będzie oczywiście porywał książki wydania, ale dość szybko zamieni się w czysty przychód dla oficyny. Czy warto zatem zdecydować się na to rozwiązanie? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź jeszcze poniższe argumenty.

Prawo do książki

Kontrakty autorów z profesjonalnymi wydawnictwami zakładają najczęściej całkowitą wyłączność w kwestii praw do książki, która zostaje przekazana na rzecz oficyny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli twoje dzieło nie będzie sprzedawało się zbyt dobrze (a przynajmniej nie tak dobrze, jak chciałby tego wydawca), może zostać całkowicie wycofane z obiegu np. na najbliższe 5 lat, a nawet na zawsze. Ty jako autor nie będziesz niestety mógł samodzielnie wznowić sprzedaży, ponieważ posiadaczem praw autorskich do dzieła jest wydawca i tylko on może podjąć taką decyzję.

Wyłączność autorska

Kolejna ryzykowna kwestia to twoje nazwisko, a raczej pełniona przez ciebie funkcja autora. Decydując się na pracę dla prawdziwego wydawnictwa musisz liczyć się z kolejnym, bardzo bolesnym i niekorzystnym faktem. Odtąd (przez cały okres obowiązywania kontraktu) wszystkie swoje plany i autorskie inicjatywy musisz konsultować z wydawcą. Nie masz również prawa wydawać czegokolwiek pod szyldem innej oficyny. Teraz dokładnie widzisz, ile kosztuje wydanie książki przy współpracy z wydawnictwem. To dla autora przede wszystkim szereg niekorzystnych zapisów w kontrakcie. Z tego powodu coraz większa liczba pisarzy rezygnuje z tego typu umów.

Pamiętaj, że profesjonalna oficyna to nie jedyny wariant, który masz do wyboru jako początkujący twórca. Warto zwrócić uwagę np. na model, który zakłada tzw. self-publishing, czyli niezależne wydanie książki przez samego autora.