Ostatnie pożegnanie

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, których nie życzymy nawet największym wrogom. Śmierć bliskiej osoby może dotknąć każdego, a wszyscy przechodzimy ją na swój własny, indywidualny sposób. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii związanych z organizacją pogrzebu. Stanowi ona bardzo ciężkie, aczkolwiek konieczne ostatnie pożegnanie.

Pierwsze momenty świadomości

Przykład wypadków samochodowych pokazuje, jak często nie zdajemy sobie sprawy z ulotności życia. Koronerzy rozkładający worki na ciało, migające światła policyjnych radiowozów, nadjeżdżająca na sygnale karetka. Będąc z boku takiego zdarzenia można się poczuć jak w jakiś filmie. Niestety czasami musimy zderzyć się z tragiczną rzeczywistością. Bez wątpienia takie momenty na długo pozostają w świadomości osób najbliższych. Szczególnie tyczy się to tych, którzy stracili naprawdę bliską osobę. Poza głównym nurtem wiadomości i przekrzykujących się polityków przed kamerami znajdziemy ludzkie tragedie wielu mieszkańców naszego kraju, niezależnie od regionu, wieku, czy też poziomu wykształcenia.

Upamiętnienie bliskiej osoby

Większość do uroczystego pożegnania podchodzi w bardzo podobny sposób. Abstrahując od sposobu pochówki, decydujemy się na okolicznościowy pogrzeb na cmentarzu, zapraszając ówcześnie rodzinę oraz najbliższych znajomych zmarłej osoby. Pozostaje jednak kwestia wyglądu samej trumny oraz jej zawartości. Tradycja nakazuje włożenie ulubionych drobiazgów, aby zmarły mógł z nimi na zawsze pozostać. Warto również docenić tę osobę poprzez zdjęcie nagrobkowe. Wykonane z granitu specjalne bloki kamiennie pozwalają na umieszczenie podobizny obok najważniejszych informacji, na które składają się imię, nazwisko, data urodzenia oraz data śmierci. Dla osób ceniących brak przepychu można do drewnianego krzyża doczepić małą, nierzucającą się w oczy tabliczkę.

Zachowanie na pogrzebie

Idąc na pogrzeb należy mieć na uwadze, że nawet najmniejsze odejście od reguły oraz ekstrawagancja może urazić najbliższych, którzy zostali opuszczeni. Dlatego właśnie na pierwszym miejscu trzeba pomyśleć o odpowiednim ubiorze. Czarny garnitur lub płaszcz właśnie w takich barwach najlepiej odda stan żałoby, w jakim powinniśmy się znajdywać. Uśmiech na twarzy powinien pojawić się dopiero w czasie stypy, która także należy do dosyć specyficznych wydarzeń. To właśnie tam najczęściej wspomina się te dobre momenty z życia zmarłego, jako pewnego rodzaju rozluźnienie atmosfery i sygnał do metaforycznego wstania z kolan.