Renowacja ramy z obrazu? Zrób to sam!

Znalazłeś na strychu stary obraz na płótnie, ale ma zarysowaną ramę? A może sam namalowałeś prywatne arcydzieło, ale nie wiesz, jak je obić i powiesić? Nie musisz korzystać z drogich usług specjalistów, jeśli nie boisz się wyzwań. Spróbuj podjąć je sam!

To nie takie trudne!

Jeżeli masz już obraz i potrzebne Ci są jedynie ramy i oprawy, możesz je kupić za tanie pieniądze na pchlim targu lub w sklepiku ze starociami online. Nawet jeżeli wydasz na nie małą sumę, ponieważ rama będzie zniszczona, jesteś w stanie odnowić ją w szybki i prosty sposób. Papierem ściernym o dopasowanej gramaturze zedrzyj stary lakier. Na początku sprawdź, czy pod nim rama nie ma ubytków.

Jeśli znajdziesz takowe, na przykład pochodzące od korników – zamaskuj je za pomocą szpachelki i bejcy o odpowiednio dobranym lakierze (warto dopasować go do kolorystyki i kontrastu dzieła). Następnie poczekaj, aż bejca wyschnie, zeszlifuj jej nadmiar i zalakieruj całość. Jak widzisz, aby samodzielnie odnowić ramę, profesjonalne akcesoria ramiarskie nie są Ci potrzebne. Nikt jednak nie wyklucza, że warto takowe posiadać...

Akcesoria i pomoce ramerskie

Skorzystaj z nich, jeśli planujesz szkolić się w tym zakresie – na przykład jeśli jesteś artystą i samodzielnie chcesz wykonywać obrazy całościowo, również z ramami. Książki – sztuka naprawcza ram i opraw – zawierają konkretne instrukcje i pomysły, te dostępne są również w sieci. Pamiętaj, że dużo łatwiej będzie Ci sprzedać dzieło, jeśli nie pozostawisz potencjalnego klienta jedynie z obrazem na płótnie. Nie zapomnij o lakierze – chroni on ramy obrazu przed wilgocią i kurzem.

Jeśli masz ochotę, możesz także nauczyć się odpowiednio zdobić odnowione ramy, na przykład za pomocą przecieranej farby w kolorze złota lub miedzi. Wyższą szkołą jazdy są ramy grawerowane, rzeźbione za pomocą dłuta. Na starych ramach zakupionych za bezcen łatwo się szkolić i wypróbowywać nowe formy dekoracyjne. Polecamy!

Zauważ, że w podobny, wyżej wskazany sposób, odnowić możesz również inne materiały drewniane, na przykład ramy zabytkowych luster, a także elementy mebli. Bejca i papier ścierny to materiały przydatne do prac wykończeniowych również na podwórku – na sztachetkach z płytek OSB. Nie bój się w nią inwestować, bo na pewno się nie zmarnuje!