Rozwój duchowy - spotkania i atrybuty
Wiara to ważny element życia każdego człowieka. Niezależnie od wyznawanej religii ludzie od wieków uczestniczą w obrzędach, odwiedzają miejsca kultu i zaopatrują się w przedmioty, które symbolizują ich wierzenia. Nie inaczej jest w przypadku kultury chrześcijańskiej, która upodobała sobie symbol krzyża i ryby oraz obrządek rytualny zwany mszą.
Początki tradycji chrześcijańskiej
Początki chrześcijaństwa przypadają na pierwszą połowę pierwszego wieku naszej ery. To w tym czasie chodził po świecie Jezus Chrystus, uznawany za wyznawców za zbawiciela świata. Jednak będące wówczas pod władzą cesarstwa rzymskiego ziemie ortodoksyjnych wyznawców judaizmu nie stwarzały dla dających posłuch nowej religii zbyt optymistycznych perspektyw. Kształtujące się środowiska wyznawców Chrystusa przez lata spotykały się nie tylko z silną krytyką, ale z zakrojonymi na szeroką skalę prześladowaniami. Tylko dzięki determinacji i niezłomnej ufności w prawdziwość swoich przekonań wiara chrześcijańska przetrwała ciężkie dla siebie czasy i przetrwała do czasów obecnych.
Symbole wiary chrześcijańskiej
Zapewne każdy jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie tradycje mieszczą się w ramach wyznania chrześcijańskiego i jakie symbole są z nią związane. Wiara w Chrystusa Zbawiciela, dwunastu apostołów, zmartwychwstanie. Z osobą Chrystusa wiąże się najbardziej uosabiający tradycję chrześcijańską symbol. Znakiem krzyża znaczy się drzwi domostw, umieszcza się je nad wejściami do pomieszczeń, czyni się go przed posiłkiem i modlitwą. Każde żyjące w chrześcijańskim porządku domostwo zaopatrywane jest w ten atrybut, a krzyże na ścianę stały się najpopularniejszą ozdobą o znaczeniu religijnym. Obecnie można je nabyć w najróżniejszych formach, wykonane z drewna, szkła czy kamienia.
Specjalne spotkania ku pokrzepieniu umysłów i serc
Obok obrzędu mszalnego niezwykłą popularność w chrześcijańskiej praktyce zdobyły organizowane tematyczne spotkania dla poszczególnych grup wchodzących w skład wspólnoty. Odbywające się stacjonarnie lub w formie kilkudniowych wyjazdów rekolekcje, przyciągają rzesze wiernych w różnym wieku. Podczas tego typu spotkań uczestnicy pobierają nauki od duchowych autorytetów, dzielą się wiedzą i życiowym doświadczeniem. Czas spędzony na wspólnej modlitwie, śpiewie czy pomocy potrzebującym ma nie tylko wzmacniać wiarę i poczucie jedności pomiędzy członkami grupy, ale także nieść im pocieszenie i wsparcie na kolejne dni przemierzanej przez nich drogi.