Śmierć bliskiej osoby

Śmierć bliskich dotyka każdego z nas. Niezależnie od statusu społecznego. Jest to temat bardzo delikatny. Dla każdego z nas chwile takie pełne są smutku, bólu i poczucia bezsilności. Niemniej w naszej kulturze nadal jest to temat tabu. Co powinniśmy zrobić, gdy nasz bliski odejdzie? Jak wygląda cały proces przygotowania pochówku? O czym musimy pamiętać? Podpowiemy, co warto wiedzieć o organizacji pogrzebu.

Co zrobić, gdy ktoś bliski umrze?

Jeżeli osoba nam bliska była wierząca, warto na łożu śmierci skontaktować się z kapłanem i poprosić go o przyjście. Ksiądz udzieli sakramentu namaszczenia. Następnie należy zadzwonić po lekarza. W godzinach pracy przychodni, zgon powinien stwierdzić lekarz rodzinny. Jeśli do śmierci doszło w innym czasie, należy zadzwonić pod numer alarmowy i zgon stwierdza lekarz karetki pogotowia.

Gdy mamy już akt zgonu, musimy zadzwonić po pracowników zakładu pogrzebowego. Ci pomagają ubrać zmarłego i wkładają zwłoki w worki na ciało. Po tym transportują je do zakładu lub chłodni. Tam ciało jest przygotowywane i przetrzymywane do dnia pogrzebu. Rodzina zmarłego musi jeszcze wybrać trumnę lub urnę.

Dzień pogrzebu - o czym pamiętać?

W dniu pogrzebu zakład pogrzebowy transportuje zwłoki do kościoła lub kaplicy cmentarnej. Przed pogrzebem wierni zebrani w kościele odmawiają różaniec za duszę zmarłego. Po mszy pogrzebowej wszyscy udają się na cmentarz, gdzie Ksiądz modli się za duszę zmarłego, którego ciało zostaje pochowane do grobu.

Po około trzech miesiącach od pogrzebu rodzina zmarłego może pomyśleć nad nagrobkiem. Wcześniejsze postawienie pomnika może być ryzykowne, ponieważ płyta nagrobna może pęknąć przez osadzającą się jeszcze ziemię.

Szukając odpowiednich nagrobków, mamy naprawdę ogromny wybór. Cena zależy od rodzaju kamienia, wielkości oraz dodatków takich jak wazon czy fotokryształ na pomnik. Cena zależy również od wielkości napisu na pomniku oraz od ilości znaków.

Na pomniku możemy wypisać jedynie imię, nazwisko, datę urodzenia i śmierci lub dodać do tych informacji również jakiś cytat. Często rodziny wybierają cytaty z Biblii. Niektórzy wybierają ulubione cytaty kojarzące się ze zmarłym bliskim lub wyrażają żal związany ze stratą ukochanej osoby.

Śmierć bliskiej osoby często przychodzi z nienacka. Dla każdego z nas to czas trudny. Pełen wspomnień i łez. By łatwiej to przetrwać, warto szukać oparcia w rodzinie. Dzięki temu pamięć o zmarłym przetrwa dłużej. Śmierć dotyka nas wszystkich. Powinniśmy o niej rozmawiać - to pomaga ją oswoić..