Trenuj z dzieckiem... koncentrację!
Proces nauki dziecka nie musi być trudny i męczący. Możesz uczyć dziecko przez zabawę lub znaleźć ciekawe sposoby na zachęcenie go do nauki. W ten sposób cały ten proces staje się łatwiejszy dla Was obojga, a dziecko szybciej osiąga zamierzone cele! :)
Proces nauki dziecka nie musi być trudny i męczący. Możesz uczyć dziecko przez zabawę lub znaleźć ciekawe sposoby na zachęcenie go do nauki. W ten sposób cały ten proces staje się łatwiejszy dla Was obojga, a dziecko szybciej osiąga zamierzone cele! :)
Po pierwsze: koncentracja
Trening koncentracji u dzieci jest ogromnie ważny. To dzięki dobrej koncentracji dziecka dalsza nauka przebiega o wiele sprawniej. Dziecko jest skupione, nic go nie rozprasza, nie jest zestresowane i nie traktuje nauki jako przykrego obowiązku. Dzięki temu wspólna, a nawet samodzielna nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Dziecko szybciej pojmuje kolejne etapy nauki i osiąga sukcesy. A przecież nic nie motywuje do nauki tak bardzo, jak zwycięstwa – nawet te małe. :)
Ćwiczenia na koncentrację
Aby ćwiczyć koncentrację z dzieckiem, potrzebne są odpowiednie ćwiczenia. Koncentracja wbrew pozorom nie zawsze przychodzi sama. Każde dziecko ma inne potrzeby i w inne ćwiczenia na koncentrację się u niego sprawdzą. Dlatego też, jeśli Twoja pociecha ma problem w skupieniu się na zadaniach umysłowych, odczuwa stres lub napięcie, a nawet ma problem z nadpobudliwością – ćwiczenia na koncentrację są właśnie dla niej. Brak możliwości skupienia się dziecka wynika z różnych przyczyn. Czasem jest to właśnie nadmierny stres i napięcie mięśni. Innym razem dziecko nie może skupić się przez nadmiar energii. Dlatego to tak ważne, by dobrać odpowiednie ćwiczenia do dziecka.
Relaks i rozluźnienie
W przypadku wielu dzieci ćwiczenia dla dzieci na koncentrację sprowadzają się w dużej mierze do rozluźnienia mięśni i relaksu dziecka. Dzięki temu dziecko w czasie nauki jest zrelaksowane i spokojne. Warto spożytkować również jego nadmiar energii, dzięki czemu będzie bardziej wyciszone, co również wpływa na jego możliwości skupienia się na dalszej nauce. Nadmiar energii można spożytkować zabawami ruchowymi. Trening koncentracji dziecka może odbywać się również przez zabawy, dzięki czemu pokażesz mu, że nauka nie musi być męcząca.
Potrzeby Twojego dziecka
To Ty najlepiej znasz swoje dziecko – najważniejsza jest obserwacja. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twoje dziecko jest zestresowane? Nadpobudliwe? A może spięte? Odpowiedz na to pytanie, by odpowiednio dobrać rodzaj ćwiczenia do swojego dziecka.