Ulotna magia postanowień noworocznych
Koniec roku to doskonała okazja do podsumowania mijającego roku, ale także do zaplanowania przyszłego. Często na początku podchodzimy do tego z wielkim entuzjazmem, jednak wraz z upływem czasu, zapominany o naszych noworocznych postanowieniach, wracając bardzo szybko do starych nawyków. Warto przemyśleć, jaka jest tego przyczyna i dlaczego wciąż kręcimy się w kółko.
Szczere podsumowanie zeszłego roku
Każdy wie, że szczerość to podstawa w życiu i w relacjach. Dlaczego więc tak często, sami siebie oszukujemy? Warto na koniec roku przeanalizować stare postanowienia i rzetelnie je ocenić. Trzeba sprawdzić, ile z nich udało się wprowadzić w życie, a ile umknęło nam podczas roku. Jeśli nie będziemy ze sobą szczerzy i jasno nie odpowiemy sobie, dlaczego tak naprawdę nie daliśmy rady wprowadzić zmian w naszym życiu, zapewne nie uda się to także i w nowym roku. Należy skupić się na zaletach i wadach danego pomysłu, a także upewnić się, czy na pewno jest to realne i przydatne rozwiązanie. Często wyznaczamy sobie ogromne cele, które z reguły nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Przez to bardzo szybko się poddajemy, a w dodatku później towarzyszą nam z tego powodu wyrzuty sumienia, które niestety w późniejszym czasie nie pomagają w podejmowaniu kolejnych wyzwań.
Od czego zacząć?
Po podsumowaniu poprzedniego roku i selekcji postanowień warto spisać nowe, w postaci krótkich sformułowań. Przydatna do tego będzie tablica i oczywiście pisaki do tablicy magnetycznej, najlepiej w różnych kolorach, aby schemat nowych celów był wyraźny i czytelny. Ważne jest, by zachęcał do częstego czytania. Oczywiście jest to tylko przykładowa forma, każdy musi znaleźć taka, która najlepiej będzie mu odpowiadać. Równie dobrze, mogą to być małe karteczki naklejone na tablicę, czy też na lodówkę. Istotne jest, by było to miejsce, w którym często przebywamy. Dodatkowo spisz je w zeszycie i każdy z osobna rozpisz, skupiając się na tym, dlaczego jest on dla Ciebie tak ważny.
Realne cele to podstawa
Ogranicz się do 5 najważniejszych dla Ciebie pomysłów. Powinny wynikać z Twoich realnych potrzeb i mieścić się w granicach rozsądku. Każde postanowienie noworoczne powinno być jasno sprecyzowane, nie może być ogóle. Najważniejsze jednak jest, by dokładnie określić termin jego realizacji, dzięki temu łatwiej będzie je spełnić. Zaczynając od małych i drobnych wyzwań, dużo łatwiej jest się ich podjąć i w nich wytrwać, a co najważniejsze, kiedy już uda się jakieś osiągnąć, napędzi nas to podwójnie do następnego. Po odhaczeniu choć jednego celu z listy odnajdziemy w sobie ogromną siłę do działania, udowadniając sobie, że damy radę osiągnąć wszystko.