Wydanie książki - od czego zacząć?

Wiele osób marzy o tym, aby w końcu wydać swoją debiutancką książkę. Na pewno pisanie samo w sobie jest cudowne, nawet jeśli chodzi o pisanie do szuflady, ale niewątpliwie w życiu każdego artysty przychodzi taki moment, w którym chce pochwalić się światu swoją twórczością. Obecnie w tej kwestii możliwości są niemalże nieograniczone, co sprawia, że na pewno każdy znajdzie dla siebie skuteczne rozwiązanie. Dziś opowiadamy o tym, od czego rozpocząć plany związane z wydaniem takiej książki.

Dlaczego warto wydać własną książkę?

Pisanie to hobby wielu osób. Niektóre z nich wolą, aby ich twórczość na zawsze pozostała w szufladzie, podczas gdy inni marzą o tym, aby zapoznało się z nią wielu odbiorców i potencjalnych, przyszłych czytelników. W takim razie, w jaki sposób podejść do tego tematu i dlaczego w ogóle warto rozważyć wydanie książki? Na pewno daje to ogromną satysfakcję, a przy okazji pozwala zaistnieć na rynku pisarskim. Warto wykorzystać swoją szansę i spróbować swoich sił. Najważniejszy jest bowiem pierwszy krok i tym samym pierwsze podjęte działanie.

W jaki sposób wydać swoją książkę?

Zdecydowanie jest to najczęściej zadawane pytanie wśród przyszłych debiutantów. W jaki sposób podejść do zagadnienia i wypuścić na rynek napisaną przez siebie książkę? Tak naprawdę są tylko dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest podpisanie umowy z tradycyjnym wydawnictwem, a drugim sposobem wydanie jej w modelu self-publishing. Na tę drugą opcję decyduje się coraz więcej początkujących autorów, którzy dopiero chcą wejść na rynek i dać się odkryć. Warto wiedzieć, że ta druga opcja daje naprawdę wiele możliwości i przede wszystkim sprawia, że o wszystkich najważniejszych sprawach decyduje sam autor. W końcu to on ponosi koszt. No właśnie. W tym momencie warto porozmawiać również o opłatach, jakie w tym momencie musi ponieść osoba, która decyduje się na opublikowanie książki w tym systemie.

Ile kosztuje wydanie książki?

No właśnie, ile kosztuje wydanie książki, decydując się na opcję self-publishing? Tutaj wysokość kosztów zależna jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest grubość książki. Wiadomo bowiem, że im grubsza jest to książka, tym większa może być cena. Wiele zależy również od samej okładki. Dlaczego? Ponieważ miękka oprawa kosztuje mniej, niż gruba oprawa. Ilość egzemplarzy też ma znaczenie. Choć istnieje minimalny próg egzemplarzy, które trzeba wydrukować, aby rozpocząć współpracę, każda kolejna porcja będzie także dodatkowo płatna przez zlecającego to autora książki.