Wydanie własnej książki – tradycyjnie, z vanity czy w selfie…?

Wydanie własnej książki – tradycyjnie, z vanity czy w selfie…?

Ile kosztuje wydanie książki? Wszystko zależy od tego, jaka metoda wydawnicza nas interesuje; do wyboru mamy aż trzy – możemy skorzystać z propozycji wydania w wydawnictwie tradycyjnym lub wydawnictwie vanity oraz zupełnie samodzielnie, tak zwaną metodą selfpublishingu. Czym różnią się od siebie wszystkie trzy metody…? Odpowiadamy!

Wydanie własnej książki w wydawnictwie tradycyjnym

To najtańsza, bo darmowa opcja, acz jak z każdą – i z nią wiążą się pewne plusy oraz minusy. Niewątpliwym plusem jest poniesiony koszt własny („za darmo to dobra cena”…), jednak wielu autorów sięga po tę opcję głównie ze względu na największy prestiż. Wydawnictwa tradycyjne same wybierają powieści i opowiadania, które uważają za wystarczająco dobre oraz których koszt wydania decydują się ponieść. Współpracując z wydawnictwem, otrzymujesz wewnętrzną redakcję, korektę, skład, wydruk oraz reklamę; nie musisz martwić się niczym, nawet dystrybucją egzemplarzy czy kwestiami rozliczeniowymi. Wydawca pobiera jednak od Ciebie prowizję od sprzedanej sztuki, więc nie zarabiasz na niej 100%. No i też zwykle nawet miesiącami Twój tekst może czekać w kolejce na skrzynce e-mail wydawcy, wśród wielu innych znakomitych autorów, również czekających na swój czas.

Wydawnictwa vanity – między tradycyjnym a selfem

Wydawnictwa vanity to wydawnictwa, które pobierają opłaty od autorów. Czas oczekiwania na decyzję przyjęcia tekstu skraca się, ponieważ vanity nierzadko drukuje wszystko, za co autor zapłaci. Prestiż nieco mniejszy, a koszta wysokie, ponieważ w ich skład wchodzą: opłata dla redaktora i korektora, opłata dla składacza, opłata dla wydawcy, opłata za materiały drukarskie. Większość wydawnictw vanity nie zajmuje się również reklamą; choć dystrybuuje książki na swoich stronach i profilach w mediach społecznościowych, nie dystrybuuje ich do księgarni i popularnych sieciówek, więc o reklamę najczęściej troszczy się sam autor. Wydawca vanity zarabia na książce jeszcze przed jej wydaniem, więc nie musi starać się o sprzedaż końcowego produktu. Plusem jest jednak gwarancja, że książka w ogóle zostanie wydana pod szyldem wydawcy.

Ile kosztuje wydanie książki w selfpublishignu?

Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Zacznij od znalezienia korektora i redaktora (lub profesjonalisty, który za wyższą cenę wykona obie usługi), składacza oraz drukarni, by podliczyć ich koszta. Do tego doliczyć musisz koszt samodzielnej dystrybucji, czyli wysyłki książki osobom nią zainteresowanym – swoim czytelnikom. Na Twoich barkach spoczywają też kwestie marketingowe, na przykład prowadzenie strony swojego sklepu oraz prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje wydanie książki samodzielne – wpierw musisz przeprowadzić research i poznać ceny osób, z którymi będziesz musiał współpracować. Pamiętaj jednak, że istnieją platformy takie jak Imker, które wspierają selfpublisherów i za atrakcyjną cenę odciążają ich z części obowiązków. Sumując wszystkie koszta i nakłady sił oraz możliwości, będziesz mógł podjąć słuszną i najlepszą dla siebie decyzję.

Powodzenia!