Zalety i wady domu ze... słomy!

Dziś coraz prężniej rozwijają się trendy, by być eko. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu życia i branży, również budowlanej. W tej dziedzinie coraz modniejsze stają się powroty to korzeni, czyli domy ze słomy i gliny. Ale... czy to się opłaca?

Eksperymentalne budowanie eko

Obecnie na rynku budowlanym trwają eksperymenty dotyczące budowy domów ze słomy i gliny. Co ciekawe, okazuje się, że to właśnie słoma jest nie tylko surowcem ogólnodostępnym i bardzo tanim, ale świetnie izolującym ciepło oraz wygłuszającym, a w dodatku szybkim w budowie. Zamiast tradycyjnych materiałów murowych, wykorzystuje się bloczki mocno sprasowanej słomy oraz glinę, dzięki temu dom powstaje w zgodzie z naturą. Dom ze słomy i gliny sam reguluje wilgotność we wnętrzu; glina absorbuje jej nadmiar, zapewnia także idealną cyrkulację powietrza.

Suche powietrze w domu to spory komfort; niesie ze sobą wiele plusów – w środku nie rozwijają się pleśnie, a więc dom ze słomy i gliny to świetny wybór na przyszłość dla alergików i astmatyków oraz osób, które mają problemy z układem oddechowym lub chcą mieszkać nie tylko zdrowo, ale i w zgodzie z naturą.

Ekologiczne wnętrze

W domach z gliny i słomy to właśnie bloczki słomiane, w połączeniu z balami drewnianymi, pełnią funkcje konstrukcyjne. Na zewnątrz można je zabudować drewnem lub samą gliną, wykorzystując ją jako naturalny tynk. Wnętrze natomiast również tynkujemy gliną i kończymy standardowo – glazura, cegła, panele, parkiet, kasetony, listwy wykończeniowe styropianowe i tym podobne elementy aranżacji. Możemy ewentualnie gdzieniegdzie pozostawić też wystające bloki słomy.

Słoma ta stanowić będzie element dekoracyjny lub można ją wykorzystać, na przykład, jako wbudowane w ścianę miejsce siedzące, przykryte materacem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by aranżację urządzić w stylu rustykalnym; słoma plus cegła lub imitacja cegły stworzą wystrój na pewno oryginalny i przywodzący na myśl eko styl życia. Co ciekawe, jedynie pojedyncze listki słomy narażone są na szybki zapłon przy kontakcie z ogniem. Sprasowaną w bloki słomę bardzo trudno podpalić, a cały dom spłonie szybciej niż dom o konstrukcji drewnianej.

Choć materiały, z których wykonuje się eksperymentalne domy ze słomy, są znacznie tańsze niż standardowe materiały budowlane, wciąż zbyt mało specjalistów podejmuje się wykonywania takich konstrukcji. Chociaż cena elementów konstrukcyjnych jest niska, nadrabiają ją koszty robocizny, dlatego eko-domy ze słomy i gliny wciąż nie uchodzą, niestety, za tanie.